Kako se nositi sa snažnim emocijama? 5 vještina za uspješniju regulaciju

datum: 2025-06-03

autor: Ivana Mrgan

Upravljanje snažnim emocijama često je poput vožnje u zabavnom parku - puna neočekivanih padova, sporih uspona i osjećaja da smo van kontrole. Životni izazov je naučiti kako im pristupiti sa znatiželjom i suosjećanjem. Umjesto oslanjanja na rigidna pravila iIi izbjegavanje situacija, praktičan set vještina može pretvoriti te emocionalne uspone i padove u prilike za osobni rast i jačanje.

Prihvaćanje emocionalnih uspona i padova - prvi korak u regulaciji emocija

Intenzivan stres, tjeskoba ili tuga česti su kada se suočavamo sa poslovnim pritiscima, osobnim izazovima ili značajnim promjenama u životu. Često uz te osjećaje dolazi i unutarnji dijalog koji zna dodatno pogoršati stanje ili impulsi i ponašanja koji rezultiraju terenutnim olakšanjem, ali podubljuju problem.

Primjerice, netko s izraženim osjećajem odgovornosti nakon stresnog dana na poslu može biti preplavljen brigama te osjetiti knedlu u grlu. Ovaj nalet tjeskobe osoba može shvatiti kao dokaz da nije ustanju odgovoriti na zahtjeve posla i odlučiti kako neće preuzimati zahtjevnije zadatke. Ova interpretacija može postati proročanstvo koje samo sebe ispunjava i ugroziti karijerni i osobni rast. Postoji i drugi put. Kroz pomnost i samosuosjećanje u emocionalnom doživljavanju, fleksibilnost u mišljenju, adaptivnji odnos prema tijelu i testiranje novih rješenja, emocije mogu postati partneri, a ne prijetnja osobnom razvoju.

Set vještina za učinkovitije upravljanje intenzivnim emocijama

Holistički pristup upravljanju snažnim emocijama temelji se na nekoliko međusobno povezanih vještina. Kada se prakticiraju zajedno, one pružaju podršku u izgradnji emocionalne otpornosti:

• Povećana svjesnost o emocijama

Razvijanje sposobnosti uočavanja i prepoznavanja emocija u samom trenutku ključan je početni korak. Ovakva samopažnja usmjerena na sada i ovdje, s prihvaćanjem i uz otvorenost mogu otvoriti manevarski prostor za promišljene izbore i sljedeće korake.

• Fleksibilnost u mišljenju

Kruti obrasci često pogoršavaju nelagodu i dovode do različitih štetnih generalizacija. Korisno je nježno pristupiti vlastitim misaonim procesima i sadržaju misli. Ovakav psihološki fleksibilan odgovor otvara prostor za nježniji unutarnji dijalog, čak i u teškim trenucima.

• Razumijevanje i suočavanje s rigidnim obrascima

Iako izbjegavanje može ponuditi kratkoročno olakšanje, ono također ometa dugoročno ozdravljenje. Prepoznavanje tih ponašanja pruža priliku za njihovu zamjenu aktivnijim strategijama. Odmjereno i strateško istraživanje adaptivnih odgovors dopušta dalje procesuiranje osjećaja i jačanje otvornosti.

• Postupno suočavanje s popratnim tjelesnim senzacijama

Izgradnja tolerancije prema teškim popratnim senzacijama može olakšati nošenje sa snažnim emocijama. Važno je izlaganja planirati postupno te ih povezati s željenim promjenam. Ovaj pristup promiče ideju da iako emocije mogu biti neugodne, nisu i inherentno opasne.

Razvoj produktivnijeg odnosa prema snažnim emocijama

U svakodnevnom životu ove vještine se prirodno isprepliću, stvarajući otporniji i uravnoteženiji način sudjelovanja u svijetu koji nas okružuje. S vremenom, suočavanje s izazovnim situacijama i emocijama postepeno gradi stabilniji osjećaj sebe, koji se njeguje prihvaćanjem i učenjem iz tih iskustava, a ne izbjegavanjem emocija. Ovaj sveobuhvatni pristup upravljanju emocijama nije brzo rješenje niti strogi recept. To je poziv da s otvorenošću i toplinom istražite vlastita unutarnja iskustva. Više o ovom transdijagnostičkom pristupu možete pronaći na našim stranicama o uslugama psihoterapije.

  • ©2025 Apsiha