Kako Shema terapija može biti od pomoći?

datum: 2025-05-29

autor: Ivana Mrgan

All you need is love… Zar ne? Tako su mislili (ili barem pjevali) Beatlesi.

Iz perspektive Shema terapije, i da i ne.

Temeljne emocionalne potrebe smatraju se osnovama za zdrav razvoj. Ako su neispunjene, osobito tijekom djetinjstva, mogu dovesti do stvaranja odmažućih i krutih životnih obrazaca koji se nazivaju sheme. Možete ih zamisliti kao agente spavače koji se aktiviraju u određenim situacijama, čine nas ranjivima na određene situacije i održavaju nezdrave cikluse u vašem životu.

Potrebe kao ključni dio ljudskog iskustva – iz perspektive Shema terapije

Ovi obrasci mogu se grupirati u široke kategorije, na temelju onoga što je od potreba ostalo neispunjeno:

• Povezanost i prihvaćanje, npr. 'Nisam se uklapao. Moji su uvijek govorilida sam čudno dijete.' • Autonomija, npr. 'Biti JA je jednostavno pogrešno (čak i kažnjavano)'. Bolje da ne radim ništa sama.' • Zdrave granice, npr. 'Dobio sam sve što sam htio (osim zdravih granica). Zaslužujem bolje.’ • Reciprocitet, npr. 'Osjećala sam se loše ako sam tražila za sebe. Drugima je bilo još gore.' • Inhibicija, npr. 'Ovo nije bilo dopušteno. Nisam smio osjećati i/ili izražavati frustraciju.'

Ilustracije radi, zamislite sebe kako pokušavate ugoditi svima samo da biste otkrili da se često ne osjećate cijenjenim, postajete razdražljivi i onda vam kažu da ste "sebični i pasivno-agresivni". To bi moglo zatvoriti ciklus narativa o tome da će me drugi odbaciti ako ne učinim ono što oni žele i zapravo ojačati shemu podložnosti i čestih obrazaca koji idu s njom. Na primjer, možete se ponašati pasivno i submisivno te biti previše usredotočeni na izbjegavanje potencijane kazne.

Stilovi suočavanja u okviru Shema terapije

Ti obrasci mogu utjecati na to kako se vidite, i promijeniti način na koji integrirate nove informacije, a time i definiratii vašu stvarnost. Mogu se činiti korisnima u nekim situacijama, ali kasnije u životu mogu postati teret. Primjerice, ako se aktivira vaša shema podložnosti, pobrinut ćete se da ne upadnete u nevolje, ali će izostati samoaktualizacija.

Kad su sheme aktivirane skloni smo različitim, često odmažućim odgovorima. Ti odgovori najčešće rade na tome da održe shemu na životu. Primjerice, internalizirana poruka o tome kako smo nesposobni može dovesti do toga da brzo odustajemo ili ne želimo učiti nove stvari što, paradoksalno, potvrđuje originalnu poruku. Da stvari budu još složenije, isti obrazac može potaknuti različite stilove suočavanja.

Proradimo to kroz samoprocjenu "ja sam nesposoban" i kako to može rezultirati različitim odgovorimau okviru Shema terapije:

• Rezignacija - uključuje prihvaćanje naših krutih obrazaca i prepuštanje njima, npr. sklon sam dopustiti da se drugi ljudi loše ponašaju prema meni jer se osjećam nesposobno • Izbjegavanje - uključuje pokušaj života bez pokretanja obrazaca. npr. kako bih se zaštitio od osjećaja nesposobnosti, izbjegavat ću sve teške zadatke i izazove • Inverzija - uključuje pokušaj borbe protiv obrasca suprotstavljanjem, npr. iako duboko u sebi vjerujem da sam nesposoban, odbrusit ću i biti neugodan ako me se netko usudi ispitivati

Ciljevi Shema terapije

Cilj Shema terapije je povećati svijest i pomoći vam u prepoznavanju i upravljanju tih krutih obrazaca i načinima preživljavanja koji vam više ne služe. Također olakšava prepoznavanje, stupanje u kontakt i učenje kako pristupiti nezadovoljenim potrebama na prihvaćajuć i adaptivan način. Više o Shema terapiji možete naći na našim stranicama posvećenim uslugama psihoterapije.

  • ©2025 Apsiha