Što očekivati kada upisujete studij u inozemstvu?

datum: 2021-02-26

autor: Ivana Mrgan

Globalna mobilnost i studij u inozemstvu

Je li moj engleski dovoljno dobar? Kako se nositi s nostalgijom? Kako naći vremena i za učenje i za socijalizaciju? Hoću li se uspjeti snaći?

Privremeno ili trajno, zbog nastavka obrazovanja ili iz drugih razloga, preseljenje, a posebno u drugu zemlju, ostaje među pet najvećih životnih stresora. Može biti korisno podsjetiti se koje korake možete poduzeti prije, tijekom i nakon što krenete u međunarodnu pustolovinu.

Prvi izazovi počinju s pakiranjem i opraštanjem od bliskih osoba

Ostavite sve što možete nabaviti uz relativno male troškove. Radije ponesite poneku uspomenu ili dragu vam stvar. Pakirajte se u fazama i unaprijed kako biste još stigli obaviti neki administrativnu ili drugu obvezu. Dodatno, tako si dajete manevarski prostor da nabavite ili spakirate nešto čega ste se naknadno sjetili. Osim praktične, to ima i emocionalnu korist jer olakšava proces otpuštanja i opraštanja.

U fazi pripreme i opraštanja mogu se javiti znakovi stresa

Obratite pažnju na iritabilnost, nagle promjene raspoloženja, smetnje spavanja i slično. Podsjetite se da je to prirodan proces i samo faza, a da na obitelj i prijatelje ipak računamo dugoročno. Pomirite se s idejom da će održavanje odnosa u ovoj i slijedećim fazama biti izazovno. Pokušajte se periodički javiti bliskim osobama i podijeliti dojmove. Socijalna podrška pokazala se kao značajan faktor u suočavanju sa životnim promjenama pa tako i preseljenjem uslijed studiranja u inozemstvu.

Potražite forume ili mrežne stranice s iskustvima drugih osoba

Pronađite informacije servisa koji pružaju potporu studentima na razmjeni, poput ureda za međunarodnu suradnju ili studentskih centara. Veleposlanstva ili konzulati također mogu biti dobar izvor informacija. Osim praktikalija korisno je uroniti u kulturu i socijalne običaje kroz filmove, Blogove, podcaste ili razgovor s nekim tko je bio na razmjeni kako biste si približili što vas čeka.

Osim obrazovne,usmjerite se i na kulturalnu, socijalnu i drugu integraciju

Posjetite neku izložbu, pridružite se organiziranom obilasku grada ili se priključite nekom sportskom klubu. Navedeno će pomoći da novu okolinu počnete doživljavati kroz drugačiju perspektivu, posebno nakon faze početne euforije u novom okruženju po preseljenju u inozemstvo.

Nakon početne euforije mogu nastupiti iritacija i nezadovoljstvo

Možete početi uočavati nepovoljne razlike ili osjećati odbojnost prema novoj okolini. Mogu se javiti povlačenje, izrazita nostalgija, depresivno raspoloženje, tjeskoba i/ili ljutnja u odnosu prema kulturalnom okruženju u kojem jeste. U ovoj je fazi korisno podijeliti kako se osjećate, pronaći nove interese, vratiti se strategijama koje su prije pomagale, potražiti savjet nekoga tko je to već prošao i slično.

Sve ove faze opisuju prirodan proces prilagodbe. Nakon njega nastupa normalizacija i zauzimanje realnije perspektive vezano uz očekivanja i izazove preseljenja, što pridonosi ugodnijem boravku i uspješnijoj integraciji u novu okolinu.

  • ©2025 Apsiha